Top 3 – najlepsze okazje z Bordeaux testowane w 2020-ym roku.

 

Najlepsze wina z Bordeaux to nie zawsze te najdroższe. Nie jest sztuką kupić dobre wino, ale kupić je w dobrej cenie. Trzeba brać pod uwagę kontekst relacji ceny do jakości. Nie wyklucza to, że czasem drogie wina to też świetny zakup w swojej cenie. Przedstawię trzy świetne okazje zakupowe z Bordeaux w 2020-ym roku na trzech przykładach. Obszerniej przedstawiam poniższą treść w video na naszym kanale Youtube:

 

Comte de Malartic 2009

Tytułowe wino jest bardzo pełne, zmysłowe, owocowe, dojrzałe. Jest ono tzw. drugim winem słynnego Grand Cru Classe z apelacji Pesssac-Leognan – Chateau Malartic-Lagraviere. Drugie wina to po prostu reprezentatywne wizytówki stylu danej posiadłości. Pewien wstęp do tego, czego możemy oczekiwać po pierwszym winie. Temat drugich win poruszę wkrótce nieco szerzej. By uniknąć rozczarowań, drugie wina warto kupować w dobrych rocznikach. Comte de Malartic jest nowością w naszym portfolią, ale już cieszy się dobrą opinią krytyków. Do tego nie jest bardzo drogie.

 

Najlepsze wina – jakie roczniki?

W dużym skrócie, w ostatnich kilkunastu latach najlepsze roczniki to: 2005, 2009, 2010, 2015, 2015. Należy raczej unikać roczników 2007 i 2013. Istnieje szereg roczników może nie wybitnych, ale przyzwoitych: 2006, 2008, 2011, 2012, 2014. Jednym z moich ulubionych jest 2011. Wina z uznanych posiadłości można kupić za dwa razy mniejsze pieniądze niż z tzw. wielkich roczników, a często niewiele ustępują jakością tym ostatnim. Świetnym przykładem jest Chateau Pontet-Canet 2011.

 

Chateau Lafon-Rochet 1996

To Chateau reprezentuje świetną relację cena/jakość niezależnie od rocznika. Zwłaszcza, że nieczęsto można kupić wino o prestiżu Grand Cru Classe z lat 90-tych za relatywnie niewygórowaną cenę. Rocznik 1996 był w Bordeaux doskonały i wino to w pełni pokazuje. Ma bardzo klasyczny styl: szczupły, subtelny, z dużą ilością nut charakterystycznych dla starego wina. Tak stare wina bywają oczywiście ryzykowne. Dzieje się tak, bo gdy są źle przechowane, starzeją się zbyt szybko. O to, by tak nie było powinien zatroszczyć się sprzedawca (wino powinno być w pozycji leżącej, w lodówkach). Dodatkowym atutem wina jest źródło pochodzenia, zwłaszcza gdy jest „ex-chateau”. Oznacza to, że w momencie zakupu zostało ściągnięte bezpośrednio z piwnic producenta. A któż lepiej zadba o dobrą kondycję wina niż jego autor?

 

Ducru-Beaucaillou 1986

Wino z bardzo prestiżowej posiadłości, wciąż w świetnej formie. W porównaniu do Lafon-Rochet wspominanego wyżej ma jeszcze jeden atut. W 2011-ym roku wino powróciło do Chateau w celu wymiany korka (o czym informuje oryginalna tylna etykieta). Wina sprawdzono, by ustalić, czy żadna butelka nie jest wadliwa. A także po to, by sprawdzić, czy wino nie starzeje się zbyt szybko w porównaniu do butelek, które nigdy nie opuściły posiadłości. Takie specjalne edycje win z wymienionymi korkami są nie lada gratką dla kolekcjonerów. I gwarantem dobrej inwestycji. Jest to dość drogie wino (1300 pln), niemniej gwarancja jakości dla tak znakomitego i starego wina czyni je znakomitą okazją.

 

Najlepsze wina z Bordeaux – Podsumowanie

Okazuje się, że można kupić bardzo dobre wino z Bordeaux w rozsądnej cenie. Jednak bywa i tak, że drogie wina z tego regionu też mogą być dobrymi okazjami cenowymi.