R. Pouillon, „Les Banchiens”, Mareuil-sur-Ay, Brut Nature

Rodzaj: Białe, Musujące
Rocznik: 2016
Pochodzenie: Francja, Szampania
Klasyfikacja: 1er Cru (Szampania/Burgundia)
Szczepy: Chardonnay, Pinot Noir
Potencjał dojrzewania: 2030
Punktacja: 94 (R. Parker)
Opis:

Zanim przejdę do opisu wina, kilka słów o producencie: R. Pouillon to rodzinna winnica w Szampanii założona przez Rogera Pouillon w 1947-ym roku. W obecnej chwili zarządza nią wnuk Rogera – Fabrice Pouillon. Jest to producent butikowy: posiada łącznie 40 różnych działek składających się w sumie na 6 hektarów.

Les Blanchiens jest jedną z flagowych etykiet tego producenta. Wino jest dostępne w bardzo małych ilościach. Dla przykładu, w 2021-ym roku wypuszczono na rynek zaledwie 2350 butelek. Na dzień dzisiejszy (21.05.2021) w Polsce dostępnych jest zaledwie 5 butelek tego wyjątkowego wina. Szampany Pouillona są obecne w kartach win najlepszych restauracji na świecie takich jak Mirazur czy Louis XV.

Wino jest mieszanką Chardonnay i Pinot Noir (po 50%). Wino bazowe dojrzewało przez rok w nowym dębie, a następnie przez 5 lat na osadzie. Fermentacja wina bazowego przebiegła z użyciem rdzennych, naturalnych drożdży. Zbiór gron był oczywiście ręczny, w winnicy unika się mechanizacji – poważniejsze prae są prowadzone z użyciem koni.

Jest to jeden z dziesięciu najlepszych szampanów, jakie miałem okazję kiedykolwiek degustować. Jego główną zaletą jest ogromna złożoność. W nosie dominują nuty pieczywa, drożdży, sporo też mineralności (pachnie solą i kamieniem), pojawiają się też akcenty utlenienia (nadgryzione jabłko). Mineralność jest intensywna również w ustach. Wino jest rześkie, z dobrą kwasowością. Nuty owocowe to głównie gruszka, szara reneta, pigwa i rokitnik. Ciekawy jest też akcent starej politury.

Wybitne wino.

 

Cena\Dostępność:
850 pln (dostępność limitowana - zapytaj)
DODAJ DO ZAMÓWIENIA

aby zakupić Wino wciśnij "dodaj do listy", w formularzu kontaktowym nazwa zostanie dodana automatycznie , w celu realizacji zamówienia wypełnij pozostałe pola oraz wyslij , skontaktujemy się po otrzymaniu zapytania z formularza.

Kontakt / zapytanie o ofertę

Gentleman's Wine Selection

Paweł Parma

Prezes Zarządu / CEO & Founder
    Wypełnienie formularza oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie przez Gentlemans Wine Selection
    podanych w formularzu danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie i w zależności od treści zapytania przedstawienia oferty.